Zamówienia telefoniczne (+48) 692 608 444

Blog

Bag in Box czyli w co pakujemy nasz sok

Bag in Box (ang. worek w pudełku) to kombinacja opakowania foliowego i kartonowego przeznaczona do pakowania i przechowywania przeróżnych produktów płynnych i półpłynnych z zachowaniem ich świeżości i wszelkich pozostałych walorów w dłuższym okresie czasu.

System Bag in Box z powodzeniem stosuję się do pakowania produktów spożywczych (woda, soki naturalne, wino, olej itp.).
W przypadku soku Gabler specjalny worek barierowy wraz z zamknięciem zabezpiecza znajdujący się wewnątrz sok przed działaniem tlenu. Konstrukcja zaworu zamykającego pozwala na wielokrotne czerpanie zawartości bez narażenia jej na zepsucie (bez dostępu powietrza z zewnątrz), lecz należy pamiętać aby zawór był zawsze zalany sokiem! Worek  umieszczamy w specjalnym opakowaniu tekturowym sygnowanym nazwą Gabler, które jako jedyne na rynku umożliwia czerpanie soku bezpośrednio z kartonu umieszczonego w lodówce.

Karton

Wiele soków naturalnych dostępnych na rynku pakowane jest w zwykłe, cienkie, szare pudełka. Natomiast sok Gabler wyróżnia gruby, lakierowany karton, który dzięki zwiększonej wytrzymałości można wykorzystywać wielokrotnie, uzupełniając jedynie worki z sokiem. Ponadto dzięki innowacyjnemu umiejscowieniu kranika, cały produkt mieści się w lodówce. Zewnętrzne kartonowe pudełko jest niezwykle ważne, gdyż chroni delikatny worek z sokiem przed uszkodzeniem i dostępem światła słonecznego.

Ekologia

Stosowane przez nas opakowania pozwalają zaoszczędzić masę miejsca w chłodniach, samochodach przewożących towar i magazynach. Również w Waszych spiżarkach i lodówkach :) 1000 l soku jabłkowego zapakowanego w 10-litrowe Bag in Box zajmuje około 1,4 m3, a ten sam produkt w szklanych butelkach zajmuje 2,45 m3 czyli niemal 2 razy więcej.
Kolejną zaletą tego opakowania jest stosunkowo tani materiał służący do produkcji, a po wykorzystaniu także niewielki koszt jego utylizacji. Bag in Box posiada proekologiczny charakter, a folia wytwarzana jest bez użycia toksycznych dodatków modyfikujących. Pudełko po soku Gabler można wykorzystać wielokrotonie, tzn. po spożyciu soku wyrzucasz foliowe opakowanie, a do pudełka wkładasz nowy, pełny worek soku.

Zalety i korzyści opakowania Bag in Box

  • Zabezpiecza produkt przed wpływem tlenu oraz zmniejsza straty witamin.
  • Możliwość zastosowania dla produktów świeżych oraz aseptycznych.
  • Opróżnianie soku i kontrola porcji za pomocą kranika, który jest łatwy do użycia przez całą rodzinę.
  • Kompaktowe opakowanie z zadziwiającym stosunkiem pojemności do powierzchni.
  • Przedłużony termin przydatności do spożycia soku po otwarciu opakowania w porównaniu z butelkami lub innymi sztywnymi opakowaniami.
  • Łatwe przemieszczanie i recykling.

Historia

Bag in Box został wynaleziony w 1955 roku w USA, a jego pierwotne zastosowanie wiązało się z przemysłem chemicznym. Do dziś znalazło jednak wiele innych zastosowań na świecie, głównie w przechowywaniu produktów spożywczych. W Polsce opakowanie tego typu pojawiło się w latach 90. Wiele osób miało okazję pić wodę mineralną z Bag in Box. Dziś my wykorzystujemy jego najnowsze wersje przy aseptycznym pakowaniu naturalnie mętnego soku jabłkowego.

Zaobserwuj Sok Gabler – Naturalnie z Warki na Facebooku i Google+ aby być zawsze na bieżąco!