Zamówienia telefoniczne (+48) 692 608 444

Blog

Pierwszy tłoczony sok jabłkowy z certyfikowanych jabłek grójeckich

Miło nam poinformować, iż sok Gabler – Naturalnie z Warki został pierwszym na rynku sokiem jabłkowym tłoczonym z certyfikowanych jabłek grójeckich (ChOG). Oznacza to, iż owoce, z których produkowany jest sok charakteryzują się najwyższą jakością oraz klasą extra i klasą I.  Region grójecki jest związany z sadownictwem od czasów średniowiecza, a powiat grójecki i powiaty z nim sąsiadujące, produkcję jabłek rozwinęły do rangi przemysłowej na skalę światową. Tak powstał „Największy Sad Europy” jak potocznie nazywają go jego mieszkańcy. Wielowiekowa tradycja upraw jabłoni silnie skoncentrowana na tym obszarze spowodowała, że jest on silne kojarzony przede wszystkim z jabłkami. Renoma jaką cieszą się jabłka grójeckie wynika z ich dużego udziału w rynku oraz ich wysokiej jakości. Największą koncentrację upraw jabłoni w tym regionie objętym Chronionym Oznaczeniem Geograficznym wykazują gminy: Błędów, Belsk Duży, Grójec oraz Warka, z której pochodzi sok tłoczony Gabler.

Jabłka grójeckie (ChOG), z których tłoczymy nasz sok muszą spełniać 0kreślone wymagania dotyczące wybarwienia, wielkości oraz jędrności miąższu w czasie sprzedaży, określone w specyfikacji produktu. Przed wprowadzeniem do obrotu owoców posiadających zarejestrowaną nazwę, producenci muszą poddać się kontroli zgodności procesu produkcji ze specyfikacją. Ma ona na celu potwierdzenie, że na każdym etapie wytwarzania danego produktu spełnione zostały wymagania specyfikacji. Pozytywny wynik kontroli jest gwarancją wysokiej jakości produktu, co w konsekwencji odgrywa ogromną rolę przy budowaniu zaufania konsumentów.

Koniecznie spróbuj Edycji specjalnej mętnego soku jabłkowego Gabler – Naturalnie z Warki, tłoczonego w 100% z certyfikowanych jabłek grójeckich (ChOG).

Zaobserwuj Sok Gabler – Naturalnie z Warki na Facebooku i Google+ aby być zawsze na bieżąco!