Zamówienia telefoniczne (+48) 692 608 444

Blog

Proces produkcyjny soku Gabler

Nowoczesna technologia stosowana w produkcji soku jabłkowego Gabler pozwala na wydobywanie z owoców wszystkiego, co w nich najlepsze i najbardziej wartościowe. Smak i aromat świeżych polskich jabłek… nie do podrobienia! Zobaczcie jak to robimy, że powstaje naturalnie mętny sok jabłkowy o niepowtarzalnym smaku :)

Prdodukcja_soku_b (1)

Pierwszy etap produkcji soku jabłkowego NFC to dokładne mycie surowca – jabłek i ich przebieranie (sortowanie). Następnie są one rozdrabniane i tłoczone w tradycyjnej prasie, powoli i łagodnie wraz z gniazdami nasiennymi i skórką, dzięki czemu sok posiada najwięcej pektyn spośród innych dostępnych soków na rynku. Kolejnym etapem produkcji jest pasteryzacja. To naturalny sposób utrwalania soków, poprzez ich podgrzanie, tak jak robią to babcie i mamy przygotowując przetwory na zimę. Niszczone są w ten sposób bakterie i inne drobnoustroje niekorzystne dla organizmu człowieka przy jednoczesnym zachowaniu smaku produktu i uniknięciu obniżenia jego wartości odżywczych. Świeżo wytłoczony sok Gabler poddawany jest pasteryzacji w temperaturze około 80 stopni Celsjusza w ciągu 30 sekund w spirali wodnej i natychmiast przelewany do worków typu BAG IN BOX. Z worków zostaje odessane powietrze wraz z pianą. Rolę zamknięcia pełni specjalny zawór dozujący VITOP uniemożliwiający dostawanie się powietrza do wnętrza opakowania. Ten unikalny system chroni zawartość napoczętego już soku przed zepsuciem i sprawia, że długo zachowuje świeżość, wygląd i walory smakowe.

Proces produkcyjny soku Gabler jest kontrolowany na każdym etapie tak, aby sok trafiający do Ciebie i Twoich bliskich był najwyższej jakości. Podsumowując, tam gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, tam powstaje pyszny sok Gabler :) A cały proces jest naturalny, prosty i krótki.

Zaobserwuj Sok Gabler – Naturalnie z Warki na Facebooku i Google+ aby być zawsze na bieżąco!