Zamówienia telefoniczne (+48) 692 608 444

Blog

Co to jest sok NFC? O sokach nie z koncentratu

Na opakowaniu soku Gabler oraz we wszelkich materiałach informacyjnych podkreślamy fakt, iż jest to sok NFC. Dziś przybliżymy Ci definicję soku nie z koncentratu. Wyjaśnimy jak przebiega proces produkcyjny oraz jakie cechy posiada gotowy produkt. Dowiesz się też dlaczego sok Gabler produkujemy tylko z najlepszego surowca. Zapraszamy do lektury!

Definicja

Sok NFC (z ang. NFC – Not From Concentrate/nie z koncentratu) jest to sok bezpośredni, wyprodukowany poprzez tłoczenie lub wyciskanie surowych owoców lub warzyw.

Ok, czyli to taki sam sok jaki mogę zrobić w domu? Tak! Sok bezpośredni to 100% natury. Podczas produkcji nie dopuszcza się używania żadnych dodatków, konserwantów, koncentratu, cukru czy wody. Jednak jeżeli korzystasz z sokowirówki lub wyciskarki taki sok powinieneś spożyć zaraz po przygotowaniu, gdyż z czasem podlega on utlenieniu i szybko się psuje.

Wiemy ile czasu i energii trzeba poświęcić żeby kupić dobrej jakości owoce, przygotować je do procesu wyciskania, a potem na bieżąco uruchamiać sokowirówkę, którą później ktoś musi umyć… Dlatego z pomocą przychodzi Gabler! Sok naturalnie mętny, tłoczony w tradycyjnej prasie i pasteryzowany w niskich temperaturach. Dokładnie ten proces oraz sposób pakowania pozwala cieszyć się sokiem do 21 dni po otwarciu i aż 6 miesięcy od daty produkcji! (gwarantuję, że prędzej go wypijesz :)) Pasteryzacja polega na podgrzewaniu surowego soku w temperaturze 80 stopni Celsjusza przez 30 sekund. Działa to na takiej samej zasadzie, którą stosują nasze babcie i mamy robiąc przetwory na zimę :)

Wartość odżywcza

Liczne właściwości zdrowotne soków świeżych mętnych potwierdzono w badaniach przeprowadzonych na całym świecie. Polskim pionieremw tym temacie jest prof. Jan Oszmiański, kierownik Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Zbóż Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W wyniku badań dowiódł on, że mętne soki jabłkowe zawierają cztery razy więcej (od soków klarownych) dobroczynnych związków z grupy polifenoli (głównie flawonoidów),  które u ludzi wykazują silne działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i przeciwalergiczne. Mętne soki jabłkowe NFC pośrednio zapobiegają nowotworom i starzeniu się oraz wspomagają ogólną odporność organizmu. Dlatego dorosły człowiek powinien profilaktycznie wypijać jedną lub dwie szklanki soku jabłkowego dziennie, koniecznie mętnego nie klarownego.

Tylko najlepsze jabłka

Sok Gabler tłoczymy z jabłek deserowych, czyli tych najlepszej jakości. Dodatkowo nie wszystkie jabłka nadają się do produkcji mętnych soków w tym samym stopniu. Np. antonówka, reneta czy gloster mają szczególnie dobre własności. To oznacza, że do tłoczenia soku jabłkowego stosujemy odpowiednio dobrane gatunki owoców oraz jabłka wysokiej jakości i odpowiednio dojrzałe. Użycie jabłek nadgniłych, z pleśniami powoduje obniżenie zdrowotności produktu jak i pogorszenie jego smaku i wyglądu.

Smak naturalnego soku Gabler broni się sam! Spróbuj, na zdrowie!

Zaobserwuj Sok Gabler – Naturalnie z Warki na Facebooku i Google+ aby być zawsze na bieżąco!

 

Więcej na temat badań nad sokami mętnymi znajdziesz TU